Czy warto kupić rowerek biegowy?

Wraz z nadejściem wiosny powraca dylemat rodziców – jaki sport warto uprawiać z dzieckiem? Najczęściej wybór pada na jazdę na rowerze. Pozostaje jednak wybór między klasycznym rowerem a rowerkiem biegowym.

Ponadczasowa klasyka
Dzisiejsi rodzice z sentymentem wspominają czasy, gdy do roweru montowało się zwykły kij od miotły do pomocy w utrzymaniu równowagi i w ten sposób rozpoczynała się nauka jazdy na rowerze. Metoda ta miała swoje zalety. Dziecko od razu uczyło się jazdy na rowerze z pedałami, a w momencie opanowania sztuki jazdy wystarczyło wyjąć kij i gotowe.

Moda na rowerki biegowe
Jak wiele wynalazków, tak i rowerek biegowy został odkryty przypadkiem. Jako pierwsi zaczęli produkować go w 2007 r. Amerykanie. Ich modele były lżejsze niż standardowe rowery, nie posiadały pedałów i miały opuszczone siodełko, tak by dziecko mogło się odpychać nogami. Rodzicom spodobał się ten pomysł, gdyż z takiego rowerka mogły korzystać wszystkie dzieci już od momentu gdy zaczęły stabilnie chodzić. W ten sposób moda na nowoczesne rowerki w kilka lat opanowała cały świat.

Zalety posiadania rowerka biegowego

Najlepszych propozycji szukaj na https://dwamichaly.pl/pol_m_Rowerki-i-pojazdy_Rowerki-biegowe-448.html

Dzieci uwielbiają być w ruchu – biegają, skaczą, robią fikołki. Maluchy nie są jednak w stanie opanować trudnej sztuki kręcenia pedałami w zwykłym rowerze. Tutaj z radą przychodzą modele biegowe. Mogą z nich korzystać już najmłodsze dzieci. Rowerki te są bardzo lekkie – mogą posiadać ramę drewnianą lub aluminiową. Bardzo często istnieje również możliwość regulacji siodełka, tak by rower mógł rosnąć razem z dzieckiem.

Rowerek dla malucha
Nader często pojawia się wątpliwość w jakim wieku dziecko może spróbować jazdy na rowerze. W przypadku rowerów bez pedałów w zasadzie nie ma dolnej granicy wiekowej. Rowerek można zakupić już, gdy dziecko będzie stabilnie chodzić, nawet dla 1,5 roczniaka, a dziecko samo zdecyduje kiedy zacznie swoją przygodę z jednośladem.

Na co zwrócić uwagę kupując rowerek biegowy
Przed zakupem warto zapoznać się z parametrami rowerka. Powinien być dopasowany do wzrostu dziecka, lekki i stabilny. Różne modele różnią się rodzajem kół – niektóre z nich są pompowane, inne piankowe. Wiele firm dodatkowo montuje w rowerkach hamulce ręczne oraz blokady skrętu.

Akcesoria dodatkowe też są ważne
Podczas jazdy rowerem, czy to klasycznym czy biegowym, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. W każdym sklepie sportowym, a nawet markecie w dziale artykuły dla dzieci, kupić można kask. Jest to absolutne minimum, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Dla młodych piratów drogowych warto dokupić ochraniacze na łokcie i kolana, a także odblaski oraz dzwonek.