Jak wybrać obrączki ślubne?

Po wyborze pierścionka zaręczynowego napotykamy kolejną trudną decyzję – wybór obrączek. W przypadku pierścionka nie zawsze nosi się go po ślubie, jednak obrączki towarzyszą nam do końca. Warto zatem zadbać, aby obrączki były dobrej jakości, nie rysowały się i, co najważniejsze, nam się podobały. Które w takim razie wybrać, złote, srebrne, z dodatkami? Jakie są ich wady i zalety?

Obrączki:

  • W kierunku klasyki – złote obrączki
  • Wyjście ekonomiczne – srebro
  • Różne odcienie złota
  • Z dodatkami
  • Połączenia dwóch metali

W kierunku klasyki – złote obrączki

Złoto zdecydowanie nigdy nie wyjdzie z mody, jest eleganckie i tradycyjne. W przypadku tego metalu warto zastanowić się nad różnymi domieszkami, ponieważ jedną z cech złota jest jego plastyczność. Im więcej złota w kruszcu, tym bardziej podatny jest na odkształcenia. Dlatego dodaje się różne metale, by wzmocnić i uodpornić. I tak otrzymujemy złoto z domieszką palladu, srebra i innych metali.

Wyjście ekonomiczne – srebro

Są tańsze od tych złotych, ale w związku z tym bardziej podatne na matowienie i zarysowania. Na szczęście jest parę domowych sposobów na walkę z matowieniem. Ponadto odpowiednie użytkowanie pomaga utrzymać dobrą kondycję zarówno obrączek, jak i pierścionków czy innej biżuterii. Srebrne obrączki są odpowiednim wyjściem dla tych, którzy nie przepadają za złotem i wolą wybrać coś subtelniejszego.

Różne odcienie złota

Dzięki dodatkom do złota, otrzymuje się jego różne odcienie. Dzięki temu mamy złoto białe, różowe, zielone, a nawet czarne. Białe złoto zawiera około 40% srebra, dzięki czemu jest do niego podobne w barwie. Nie matowieje jednak tak jak srebro. Czasami powierzchnia pokrywana jest rodem, co nadaje lekko miedziany odcień. Złoto różowe jest z dodatkiem miedzi. Pierścionki i obrączki z takiego złota są ostatnio w modzie. Nowym trendem jest również złoto zielone i złoto czarne. Są bardzo oryginalne i warto się nad nimi zastanowić przy wyborze obrączek.

Dodatki, czyli brylanty lub cyrkonie

źródło: https://ergold.pl/17-pierscionki

Często personalizuje się obrączki, dodając różne kamienie szlachetny, brylanty lub cyrkonie. W przypadku kobiet, które chcą nosić pierścionek zaręczynowy do obrączki, dobrze będzie się komponować złota obrączka z cyrkonią z pierścionkiem zaręczynowym z cyrkonią, ewentualnie złota obrączka ze złotym pierścionkiem z cyrkonią. Oprócz cyrkonii i diamentów są jeszcze inne kamienie np. modny akwamaryn, topaz i szmaragd.

Połączenia dwóch metali

Kolejnym trendem jest łączenie w jednym pierścionku lub obrączce dwóch metali np. srebra i złota bądź białego złota ze złotym. Do tego można również dodać kamień szlachetny. Np. do zielonego złota idealnie pasują szmaragdy. Są to dosyć niespotykane połączenia, więc zdecydowanie wybijają się oryginalnością.

Podsumowanie

Wybór obrączek, jak i pierścionka zaręczynowego jest trudnym wyborem. Pod uwagę warto wziąć czynnik nie tylko estetyczny, ale również komfort noszenia takiej biżuterii. Zwłaszcza że towarzyszy nam przez całe życie.