Rodzaje herbat

Na świecie z każdym miesiącem fanatycy jak i codzienni fajni herbat odkrywają coraz to nowsze ich rodzaje. Zioła, z których robione są herbaty, które spożywamy na co dzień pochodzą najczęściej z tropikalnych krajów Azjatyckich lub Południowo Amerykańskich. W Polsce najbardziej popularną jest nadal prawdopodobnie tradycyjna czarna. Ostatnimi czasy furorę robią też przeróżne herbaty smakowe, a ich odmian jest tak dużo, że nie starczyłoby miejsca aby je wymienić. Tak więc jakie są główne rodzaje herbat i co charakteryzuje każdą z nich?

Herbata zielona – jest przygotowywana z tej samej rośliny co herbata czarna jednak zachowuje większą ilość składników odżywczych, ponieważ nie podlega aż tak procesowi fermentacji. Zazwyczaj jak sama nazwa wskazuje przybiera ona kolor słomkowy lub jasnozielony. W smaku także nie jest za gorzka więc znajdzie dzięki temu swoich fanów. Warunki w jakich rośnie także mają duży wpływ na smak, jedna może być bardziej słodka a druga może mieć zupełnie inny aromat.

Herbata czarna – jest to najbardziej powszechny napój herbaciany, który jest poddawany pełnemu procesowi fermentacji dla nadania bardziej wyrazistego smaku. Może być ona mieszana z innymi roślinami aby uzyskać inny smak i kolor.

herbata czarna

Yerba mate – jest narodowym napojem ludzi zamieszkujących Amerykę Południową jak Argentyńczycy czy Urugwajczycy, którzy piją ją tak często, że noszą ze sobą sprzęt potrzebny do jej przyrządzania. Robi się ją z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego przez co ma ostry zapach i aromat, który z początku może odrzucać tych co jeszcze jej nie próbowali.

yerba mate

Owocowe – świetny wybór dla tych dla których wyżej wymienione herbaty są za gorzkie i bez smaku. Na rynku znajdziemy smaki jakich tylko dusza zapragnie, są doskonałe dla tych którzy w sezonie zimowym chcą przypomnieć sobie smak leśnych i letnich owoców. Są przyrządzane z suszu owocowego lub kwiatowego w zależności od tego jaki smak chcemy uzyskać.