Świece zapachowe

świece zapachowe w różnych kolorach

Trend świec zapachowych produkowanych z naturalnych wosków jakiś czas temu zawitał do naszego kraju. Rytuał ten kojarzony jest z luksusem oraz niepowtarzalnym klimatem. Poniżej znaleźć można kilka rad jak postępować z nimi w przypadku warunków domowych.

  • Świece zapachowe nie powinny być palone przez więcej niż 4 godziny
   Rozpalają się one bardzo szybko, zatem sam zapach uwalniany jest w tym samym czasie. Wosk przyjmuje formę ciekłą i w przypadku nowej świecy jego poziom może sięgnąć samej góry. Nie zaleca się więc przestawiania takiej świecy. Producenci często zamieszczają na opakowaniach minimalny czas palenia świecy. Zbyt długi czas może jej nawet zaszkodzić. Zbyt długi czas może spowodować przesunięcie się knotu, co przy następnym paleniu może doprowadzić do jednostronnego wypalania się produktu.
  • Tunelowanie świecy
   Zbyt krótkie palenie świecy może spowodować niedostateczne rozgrzanie się wosku i niewypełnienie pojemnika aż po brzegi. W ten sposób następuje wypalanie tunelowe – środek wypalany jest ku dołowi. W takim przypadku trudno będzie powrócić do pierwotnego stanu.
  • Prawidłowa długość knota
   Do prawidłowego palenia się świec powinno się skracać długość knota do ok. 3-4 mm. Taka konfiguracja pozwala spalać się świecy czysto i równomiernie. Nie będzie również pojawiał się osad na pojemniku.
  • Odpowiednie miejsce
   Mogłoby się wydawać, że miejsce położenia świecy nie ma żadnego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Pod żadnym pozorem nie powinno się ustawiać jej w przeciągu, holu, czy korytarzu. Zbyt intensywny podmuch powietrza sprawi, że wypali się ona bardzo szybko, a sam zapach może uciekać z kierunkiem wiatru. Nie należy ich stosować również w małych pomieszczeniach, takich jak garderoba, czy łazienka.
  • Uwaga na meble
   W przypadku kończenia się świecy należy ustawić ją na jakimś pojemniku, czy tacy. Zostawienie jej na drewnianym blacie może powodować przykre skutki. Wosk może związać się z drewnem. Po zaschnięciu jest niemalże niemożliwy do usunięcia bez uszkodzenia mebla. W przypadku pojemników szklanych rozgrzanie świecy może powodować nagrzanie się szkła, które może odparzyć się na meblu.

4 świece zapachowe w różnych kolorach